HFA1105IB OverviewA Tube is used to package class d amplifier.Consequently, class d amp is available in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).This amplifier lends itself well to Current Feedback because of its high performance.A Surface Mount mounting method is used to connect audio power amplifier to the PCB.The 1 circuits provide audio ic's enhanced flexibility.In order to find audio amp, use its base part number HFA1105.Its -3db bandwidth is 330MHz.Digital sound amp is supplied with a current of 5.8mA.There is a type of amplifier OPERATIONAL AMPLIFIER on the audio amplifier.
HFA1105IB FeaturesHFA1105IB ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
HFA1105IB Video Amps and Modules applications.
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Applications | Current Feedback |
| Base Part Number | HFA1105 |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 5.8mA |
| Slew Rate | 1000V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5V~5.5V |
| Current - Output / Channel | 60mA |
| -3db Bandwidth | 330MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |