ISL59837IAZ OverviewThere is a Bulk package attached to class d amplifier.Due to space constraints, class d amp's available in 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width).Its high performance makes it an excellent choice for Voltage Feedback.Using the Surface Mount method, audio power amplifier is mounted on the PCB.With the use of 3 circuits, the audio ic is capable of achieving an enhanced level of flexibility.In order to audio amp, it has the base part number of ISL59837.The number of pins is 16.Its -3db bandwidth is 200MHz.This amplifier is powered by a current of 97mA.This amplifier is equipped with a consumer IC type of VIDEO AMPLIFIER.An output current of 80mA is specified in this scenario.
ISL59837IAZ FeaturesISL59837IAZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL59837IAZ Video Amps and Modules applications.
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Packaging | Bulk |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Applications | Voltage Feedback |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ISL59837 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 3 |
| Output Current | 80mA |
| Current - Supply | 97mA |
| Slew Rate | 500V/μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~3.6V |
| -3db Bandwidth | 200MHz |
| Consumer IC Type | VIDEO AMPLIFIER |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |