HI-8420PST OverviewSensor and detector interface adopts Logic as Sensor and detector interfaces input type.Sensor and detector interface is configured wSensor and detector interfaceh 1 functions.16 component pins are designed for its specified functions.Sensor and detector interface uses Logic as Sensor and detector interfaces output type.
HI-8420PST FeaturesHI-8420PST ApplicationsThere are a lot of Holt Integrated Circuits
HI-8420PST applications of sensor and detector interfaces.
Security system intrusion detection
Automatic doors
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 16 |
| HTS | 8542.39.00.01 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 4.5 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 5.5 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5 |
| Typical Supply Current (mA) | 5 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOIC N |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.25(Min) |
| Package Length | 9.9 |
| Package Width | 3.9 |
| PCB changed | 16 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Manufacturer | Holt Integrated Circuits Inc |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Schedule B | 8542390000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Logic |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Input Type | Logic |
| Seated Height-Max | 1.727 mm |
| Sensor Type | Digital Sensor |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Width | 3.87 mm |
| Length | 9.9 mm |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |