AD9824KCPZ OverviewPackaging consists of materials from Tray.There is a 48-VFQFN Exposed Pad, CSP package that is used in order to conserve space.This type of CCD Signal Processor, 14-Bit is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -20°C~85°C.Sensor and detector interface uses the input type Logic.The use of 48 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of AD9824, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 3V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 48-pin type.Each 48 component pin is designed for a specific purpose.A Surface Mount mounting is used.Maintaining the operating supply current at 51mA may improve efficiency.The supply voltage will be exceeded by 3.6V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 2.7V, failures will occur.Sensor and detector interface is typically used in applications where the supply voltage is 3V.
AD9824KCPZ FeaturesWith 3V channels
operate temperature at the range of 51mA
AD9824KCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9824KCPZ applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 153mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9824 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 51mA |
| Nominal Supply Current | 51mA |
| Power Dissipation | 153mW |
| Input Type | Logic |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 30 Msps |
| Number of Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Height | 830μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |