HMC702LP6CE OverviewClock generator is packaged in the way of Strip. Clock PLL is embedded in the 40-VFQFN Exposed Pad package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 40 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Clock is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 3V~5.5V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. Clock PLL is equipped with 40 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 40 pins. The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency. It is able to realize high efficiency when operating at a frequency of 14GHz. The supply current of 116mA needs to be provided to fully play clock generator's function. The maximal current supplied for phase locked loop's operation reaches 116mA. The telecom IC clock time generator adopts is RF AND BASEBAND CIRCUIT.
HMC702LP6CE FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
HMC702LP6CE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC702LP6CE Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 14GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC702 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 116mA |
| Max Supply Current | 116mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Telecom IC Type | RF AND BASEBAND CIRCUIT |
| Height | 900μm |
| Length | 6.1mm |
| Width | 6.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |