NB3W1200LMNG OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tray method. The 64-VFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. As you can see, it consists of 64 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called Clock which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. The maximum voltage this clock PLL can handle is 3.465V. There should be 3.135V~3.465V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. The related electronic parts of part number NB3W1200 are listed below. There are 64 pins that are available on the clock PLL. RF synthesizers can handle a voltage of 3.3V as the supply voltage. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 12 signal outputs. At maximum 0.05 ns, this analog clock generator has low timing skew. If you search for the NB3 family of parts, you will be able to find similar electrical parts. High efficiency is achieved when operating at a frequency of 133MHz. For its full function, a supply current of 180mA is required. Clock logic function Buffer are combined with input data in this frequency synthesizer.
NB3W1200LMNG FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
NB3W1200LMNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3W1200LMNG Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 20 hours ago) |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 206.29948mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 133MHz |
| Base Part Number | NB3W1200 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 180mA |
| Nominal Supply Current | 330mA |
| Propagation Delay | 100 ps |
| Quiescent Current | 180mA |
| Family | NB3 |
| Logic Function | Buffer |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| High Level Output Current | -1mA |
| Low Level Output Current | 1mA |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Height | 950μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |