HMC720LP3ETR OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 14GHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has -3V~-3.6VV. It is located in the way of Surface Mount. It has a pin count of 16. It is operated by using 16 pins. This is a member of the HMC720 family.
HMC720LP3ETR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
HMC720LP3ETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC720LP3ETR Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | -3V~-3.6V |
| Base Part Number | HMC720 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 14GHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |