CY2DP818ZXC-2 Overview38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 350MHz. A total of 38 terminations have been found in it. The supply voltage of 3.3V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C. In general, it should be able to work with a power source of 3.135V~3.465V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 38. Buffer IC is LVPECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 38 pins. The structure belongs to the CY2DP818 family of structures. The electronic gadget belongs to the 2DP family. This value is set to 3.465V for the maximum available supply voltage (Vsup). By default, the output of the circuit clock is set to 16. It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V for maximum efficiency.
CY2DP818ZXC-2 Features38 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DP818ZXC-2 ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DP818ZXC-2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 38 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 38 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CY2DP818 |
| Output | LVPECL |
| Pin Count | 38 |
| Number of Outputs | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Family | 2DP |
| Input | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |