HMC744LC3CTR OverviewIt's a electronic part of the 16-VFCQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 14GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 3V~3.6VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is CML. For operation, 16 pins are used. It is a member of the HMC744 family. To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius. Stable operation is enabled by the maximum operating temperature of 85°C.
HMC744LC3CTR FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
HMC744LC3CTR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC744LC3CTR Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFCQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-CSMT (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | HMC744 |
| Output | CML |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 14GHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |