83058AGILFT OverviewIt is package in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 250MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. The output of it is LVCMOS, LVTTL. It belongs to the family of ICS83058.
83058AGILFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
83058AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83058AGILFT Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS83058 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 8:1 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |