HMC820LP6CE OverviewClock ICs are packaged using the Strip method. In the 40-VFQFN Exposed Pad package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 40 terminations in this file. A voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, Clock is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 5.1GHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. Keeping the supply voltage for this frequency synthesizer above 3V is recommended for safety reasons. There are 3V~5.2V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 40-bits in si40e. The related electrical components for the base part number HMC820 can be found below. A 40 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 5V. With IT ALSO OPERATES WITH 4.8V-5.2V SUPPLY, this clock generator produces better clock signals. Analog ICs are classified as PHASE LOCKED LOOP-devices and this RF synthesizer is one. During this clock generator operation, a maximum current of 56mA is supplied.
HMC820LP6CE FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 5V
HMC820LP6CE ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC820LP6CE Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES WITH 4.8V-5.2V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3V~5.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | HMC820 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Max Supply Current | 56mA |
| Frequency (Max) | 5.1GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Height | 900μm |
| Length | 6.1mm |
| Width | 6.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |