HMC837LP6CETR OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 40-VFQFN Exposed Pad package. As a result of this, we can find 40 terminations. As the Clock PLL's input, Clock is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 4.6GHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3V~5.2V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. It is a 40-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number HMC837. The clock PLL has 40 pins that are available. Analog ICs are PHASE LOCKED LOOP-frequency generators, since they have analog functions.
HMC837LP6CETR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
HMC837LP6CETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC837LP6CETR Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Voltage - Supply | 3V~5.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC837 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Frequency (Max) | 4.6GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |