HMC940LC4BTR OverviewIt is package in 24-TFCQFN Exposed Pad case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 13GHz is the maximum value. A total of 24 terminations can be found in it. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. -3V~-3.6V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 24 pins are present on timeing clock. This IC divider operates on 24 pins. It belongs to the family of HMC940. A supply of -3.3V volts is needed to power it.
HMC940LC4BTR Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
HMC940LC4BTR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC940LC4BTR Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TFCQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tungsten/Nickel/Gold (W/Ni/Au) |
| Max Power Dissipation | 440mW |
| Voltage - Supply | -3V~-3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC940 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | -3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 133mA |
| Frequency (Max) | 13GHz |
| Data Rate | 13 Gbps |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |