IDT5V551DCGI8 OverviewIt is package in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 160MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 3V~3.6V V power should work with it. It belongs to the family of IDT5V551.
IDT5V551DCGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT5V551DCGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT5V551DCGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT5V551 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |