HMC955LC4BTR OverviewIt is a chip with {0} terminations.
HMC955LC4BTR FeaturesHMC955LC4BTR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC955LC4BTR Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TFCQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Programmable Output |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Applications | Telecommunications |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Max Power Dissipation | 1.22W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC955 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | -3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | -3V |
| Min Supply Voltage | -3.6V |
| Operating Supply Current | 200mA |
| Propagation Delay | 119 ps |
| Logic Function | Demultiplexer |
| Supply Type | Single |
| Logic IC Type | MULTIPLEXER AND DEMUX/DECODER |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |