FSA806UMX OverviewThis chip has a total of {0} terminations on it.
FSA806UMX FeaturesFSA806UMX ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
FSA806UMX Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-UFQFN |
| Number of Pins | 12 |
| Weight | 13.155386mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 12 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 3Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Audio, UART, USB |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | FSA806 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 4.4V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Supply Type | Single |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.035mA |
| On-State Resistance (Max) | 3Ohm Audio 9Ohm USB |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~4.4V |
| Height | 500μm |
| Length | 1.8mm |
| Width | 1.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 12-UMLP (1.8x1.8) |
| Package | Bulk |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 3Ohm (Audio), 9Ohm (USB) |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 4.4V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | USB 2.0 |