HV2201FG-G-M931 Overview{0} is the package that contains the device.
HV2201FG-G-M931 FeaturesHV2201FG-G-M931 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
HV2201FG-G-M931 Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Weight | 181.692094mg |
| Number of Terminals | 48 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Input Signal Type | Single |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | HV2201 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Series | -- |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Resistance | 38Ohm |
| Applications | Ultrasound |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES VPP (40V TO VNN +200V) AND VNN (-40V TO -160V) SUPPLY |
| Subcategory | Switch ICs |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 8 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Base Part Number | HV2201 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3 V |
| Configuration | Octal SPST |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Max Supply Current | 10μA |
| Turn On Delay Time | 5 μs |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 40V~200V ±40V~160V |
| Supply Type | Dual |
| Seated Height-Max | 1.6 mm |
| Product Type | Analog Switch ICs |
| Turn-Off Delay Time | 5 μs |
| Max Dual Supply Voltage | 200V |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| On-State Resistance (Max) | 19Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 40V |
| Screening Level | Commercial |
| Dual Supply Voltage | 100V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 33 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 5000ns |
| Switch-off Time-Max | 5000ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 40 V ~ 200 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±40 V ~ 160 V |
| Features | -- |
| Product Category | Analog Switch ICs |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |