MAX4910ETE+T OverviewThis chip has {0} terminations.
MAX4910ETE+T FeaturesMAX4910ETE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4910ETE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (3x3) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4910 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Turn-On Delay Time | 150 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| On Resistance - Max | 1.45 Ohms |
| Off Time - Max | 1 us |
| On Time - Max | 150 ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resistance | 800 mΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Audio |
| Configuration | 4 x SPDT |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 1 µs |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 750mOhm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Break-Before-Make, Clickless |
| Radiation Hardening | No |