HV2605BD-M936 Overview{0} channels are present on the device.
HV2605BD-M936 FeaturesHV2605BD-M936 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
HV2605BD-M936 Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Factory Lead Time | 30 Weeks |
| Package / Case | Die |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Die |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | HV2605 |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| RoHS | Details |
| Brand | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip |
| Series | -- |
| Published | 2012 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Pbfree Code | Yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Ultrasound |
| Subcategory | Switch ICs |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Number of Channels | 16 |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 40V~200V ±40V~160V |
| Product Type | Analog Switch ICs |
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| On-State Resistance (Max) | 38Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 40 V ~ 200 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±40 V ~ 160 V |
| Features | -- |
| Product Category | Analog Switch ICs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |