MAX4906ELB+T OverviewIn this part, you will find {0} functions.
MAX4906ELB+T FeaturesMAX4906ELB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4906ELB+T Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 7Ohm |
| Applications | USB |
| Max Power Dissipation | 423.7mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | MAX4906 |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 120μA |
| Turn On Delay Time | 60 ns |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 1 GHz |
| Turn-Off Delay Time | 30 ns |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm |
| High Level Output Current | 120mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 26 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.7Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |