![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -25°C~130°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | CoolMOS™, CoolSET™F3 |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Power Rating | 68W |
| Max Power Dissipation | 68W |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ICE3A2565 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 650V |
| Operating Supply Voltage | 21V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5V~21V |
| Control Features | Soft Start |
| Topology | Flyback |
| Min Input Voltage | 85V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Max Input Voltage | 265V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 30ns |
| Nominal Input Voltage | 265V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 77 % |
| Drain to Source Resistance | 650mOhm |
| Duty Cycle | 72% |
| Output Isolation | Isolated |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Length | 9.52mm |
| Height Seated (Max) | 4.37mm |
| Width | 7.62mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |