![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad |
| Number of Pins | 11 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TinySwitch®-4 |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 11 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Power (Watts) | 10W |
| Additional Feature | SEATED_HT CALCULATED |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 19W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.78mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Control Features | EN |
| Topology | Flyback |
| Frequency - Switching | 124kHz~140kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle | 67% |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Breakdown | 725V |
| Length | 10.16mm |
| Height Seated (Max) | 2.49mm |
| Width | 8.89mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |