ICL7116CJL OverviewPresented in package 40-CDIP (0.600, 15.24mm).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C~70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Display Driver is what you paid.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 9V for the supply voltage.In total, 40 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.If you're looking for parts with similar specs, search "ICL7116".This data acquisition unit should be powered by 9V voltage.ADCs/DACs has 40 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 16-bit resolution is used in this application.40 pins are present on the unit.In order to facilitate high-level analog source acquisition, 1 analog IN channels have been implemented.The 1 analog inputs ensured fast and accurate data acquisition with this part.
ICL7116CJL Features16-Bit acquisition unit
1 analog inputs.
ICL7116CJL ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
ICL7116CJL ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Package / Case | 40-CDIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Display Driver |
| Voltage - Supply | 9V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | ICL7116 |
| Pin Count | 40 |
| Power Supplies | 9V |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Length | 52.07mm |
| Height Seated (Max) | 5.89mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |