ICL7117CPL-3 OverviewIn package 40-DIP (0.600, 15.24mm), ADCs/DACs can be found.The Tube package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Display Driver, you will be able to receive what you paid.In the event that your meter does not display 5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 40.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 1 channels.To find parts with similar specifications, search "ICL7117.The data acquisition unit should be operated at 9V voltage.ADCs/DACs has a total of 40 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 16-bits.1 analog IN channels are implemented for high-level analog source acquisition.
ICL7117CPL-3 Features1 channels process
16-Bit acquisition unit
ICL7117CPL-3 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
ICL7117CPL-3 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Display Driver |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | ICL7117 |
| Pin Count | 40 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Length | 52.07mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |