LTC1092CN8#PBF OverviewADCs/DACs is enclosed in the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.The Tube package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC.You can save more space by mounting this part through Through Hole.As this unit is designed, if your meter does not read ±5V 4.5V 10V for the supply voltage, it is best to redo it.A total of 8 terminations have been recorded.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.If you are looking for parts with similar specifications, you may want to try searching "LTC1092".Data acquisition units typically require voltages of 5V.The pin count is 8.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 10-bit data at a high resolution.Units with 8 pins are available.As a result of the Through Hole technique, many cases of use became more feasible.You can supply this device with 5V.The implementation of 1 analog IN channels takes high-level analog source acquisition into account.The part consisted of 1 analog inputs for fast and precise data acquisition.
LTC1092CN8#PBF FeaturesThrough Hole acquisition unit
10-Bit acquisition unit
5V unit
1 analog inputs.
LTC1092CN8#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1092CN8#PBF ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | ±5V 4.5V 10V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1092 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Conversion Time-Max | 20μs |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height | 3.3mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 6.48mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |