ICL7129ACQH+D OverviewADCs/DACs is included in package 44-LCC (J-Lead).ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at 0°C ~ 70°C for normal operation.This outstanding Display Driver can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 6V ~ 14V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.Using 1 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.In this case, 5 V can be used to supply the device.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series -.
ICL7129ACQH+D FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
5 V unit
ICL7129ACQH+D ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
ICL7129ACQH+D ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -40 - 90 |
| Rated current In | 3 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ICL7129A |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Pd - Power Dissipation | 700 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Display Driver |
| Voltage - Supply | 6V ~ 14V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Data Interface | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 4.5 Digit |