LTC1290CIJ OverviewIn package 20-CDIP (0.300, 7.62mm), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~85°C is recommended.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Through Hole, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register ±5V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 20.This 1 function enables high performance for applications of any kind.8 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "LTC1290".Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 20 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 12-bit device.Due to high-level analog source acquisition, only 8 analog IN channels are implemented.
LTC1290CIJ FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
LTC1290CIJ ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1290CIJ ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LTC1290 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-GDIP-T20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5GND/-5V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Sampling Rate | 0.05 MHz |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0122% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -5.05V |
| Conversion Time-Max | 13μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |