ICL7135CPI-2 OverviewIn package 28-DIP (0.600, 15.24mm), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Bulk.In order to maintain normal operation, a temperature of -65°C ~ 175°C is recommended.This outstanding For Female Sockets can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Panel Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 4V ~ 6V as ADCs/DACs should for the supply voltage.1 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.The unit is a member of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series.
ICL7135CPI-2 FeaturesPanel Mount acquisition unit
1 channels process
ICL7135CPI-2 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
ICL7135CPI-2 ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Mounting Feature | Flange |
| Contact Shape | Circular |
| Shell Material | Composite |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Insert Material | - |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | CTVP00RW |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Type | For Female Sockets |
| Number of Positions | 2 |
| Fastening Type | Threaded |
| Contact Type | Crimp |
| Voltage - Supply | 4V ~ 6V |
| Orientation | E |
| Shielding | Shielded |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Shell Finish | Cadmium |
| Shell Size - Insert | 11-2 |
| Housing Color | Olive Drab |
| Note | Contacts Not Included |
| Number of Channels | 1 |
| Contact Size | 16 |
| Shell Size, MIL | - |
| Data Interface | - |
| Includes | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 4.5 Digit |
| Features | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Display Driver |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, BINARY CODED DECIMAL |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Output Format | PARALLEL, 4 BITS |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -2V |
| Length | 36.83mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |