MAX5556GSA+ OverviewEnclosed in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.This data acquisition unit is available in the Tube package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~85°C.You can get what you paid from this outstanding DAC, Audio.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read 5V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 8 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.By deploying 2 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Try searching "MAX5556" if you fancy parts with similar specs.5V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.Speaking of pin count, it has 8 pins.This is a high resolution 16-bit data acquisition device.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.
MAX5556GSA+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
16-Bit acquisition unit
MAX5556GSA+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5556GSA+ ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | DAC, Audio |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX5556 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | I2S |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Analog Output Voltage-Max | 3.5V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |