ICM7555ESA OverviewIt is enclosed in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 500kHz.It is used to pack in Tube case. The recommended mounting type is Surface Mount.2V~16.5V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 30μA. It is based on ICM7555. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 1.
ICM7555ESA FeaturesOperate frequency at 500kHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:30μA
ICM7555ESA ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
ICM7555ESA Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 1 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2V~16.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 500kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | ICM7555 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5/15V |
| Current - Supply | 30μA |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |