S-1410G41-K8T2U4 OverviewIt is enclosed in the 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) packaging along with the digital timer. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.0.9V~6V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Watchdog Circuit. The operating temperature of this timer clock is -40°C~105°C TA. To keep the clock timer's supply current at 3.8μA. The S-1410 relates to the digital timer's series.
S-1410G41-K8T2U4 FeaturesPackage / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:3.8μA
S-1410G41-K8T2U4 ApplicationsThere are a lot of ABLIC U.S.A. Inc.
S-1410G41-K8T2U4 Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | S-1410 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Watchdog Circuit |
| Terminal Finish | TIN |
| Voltage - Supply | 0.9V~6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Current - Supply | 3.8μA |
| RoHS Status | RoHS Compliant |