ICS558AG-02T OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 250MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider is assigned to this electronic part. Setting the temperature to 0°C~70°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3.15V~3.5V volts. There is a value of CMOS as the output. As a member of the ICS558-02 family, it falls under that category. A electronic part of this series belongs to the ClockBlocks™ family.
ICS558AG-02T FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
ICS558AG-02T ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS558AG-02T Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ClockBlocks™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.5V |
| Base Part Number | ICS558-02 |
| Output | CMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVHSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |