CY2DL814ZXC OverviewA 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 400MHz is the maximum value. In it, there are 16 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution). Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. In the direction of Surface Mount, it is placed. There are 16 pins on timeing clock. There is LVDS output from clock driver. Operation is performed with 16 pins. It belongs to the family CY2DL814. A member of the 2DL family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.465V (decimal). By default, the output is set to 8. The ComLink™ series is the name of this electronic component. It is recommended to keep the supply voltage at 3.3V to maximize efficiency.
CY2DL814ZXC Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DL814ZXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DL814ZXC Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | ComLink™ |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY2DL814 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 750mW |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 2DL |
| Input | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |