ICS8516FYIT OverviewIt is available in the case 48-LQFP for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 700MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3.135V~3.465V volts. There is an output of LVDS. There is a family of objects known as the ICS8516.
ICS8516FYIT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS8516FYIT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS8516FYIT Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8516 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |