NB3L8543SDTG OverviewIt's a electronic part of the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 650MHz. There are 20 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.63VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is LVDS. This electronic gadget is a member of the NB3 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 2.625V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V. It is powered by a 2.5/3.3V volt supply. When utilizing this gadget, ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 can also be obtained.
NB3L8543SDTG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3L8543SDTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L8543SDTG Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Lifecycle Status | LIFETIME (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.97 TO 3.63 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Output | LVDS |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Family | NB3 |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |