ICS853111AYLF OverviewA 32-LQFP case is used for packaging. A Tray is used to package it. Under normal circumstances, 3GHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~5.25VV power source, it should work. There is ECL, LVPECL output from clock driver. It belongs to the family ICS853111.
ICS853111AYLF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853111AYLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853111AYLF Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~5.25V |
| Base Part Number | ICS853111 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |