SI53302-B-GMR Overview44-VFQFN Exposed Pad case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 725MHz. A total of 44 terminations have been found in it. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 1.71V~3.63V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. Buffer IC is CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 44 pins. The structure belongs to the SI53302 family of structures. By default, the output of the circuit clock is set to 10.
SI53302-B-GMR Features44 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI53302-B-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI53302-B-GMR Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI53302 |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 725MHz |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| RoHS Status | RoHS Compliant |