ICS9179BF-01 OverviewIt is package in 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 150MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to 0°C~70°C ensures reliable performance. 3.135V~3.465V V power should work with it. The output of it is Clock. It belongs to the family of ICS9179-01.
ICS9179BF-01 FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
ICS9179BF-01 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS9179BF-01 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9179-01 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |