NB3L83948CFAR2G OverviewThere is a case option of 32-LQFP available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 350MHz. 32 terminations have been recorded. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 32 can be found on it. As a result, the output is LVCMOS. It is operated using the 32 pins. There is a 2.5/3.3V volt supply attached to it.
NB3L83948CFAR2G Features32 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3L83948CFAR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3L83948CFAR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:12 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.6 ns |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |