ICS93716AF OverviewLocated in the Rail/Tube package, it can be accessed. SSOP comes with the case. 28 terminations are found in it. Voltage 2.5V is provided by the part. To run 225, we utilize this part's peak reflow temperature. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 233MHz. 2009 Parts of the part have not been published. Circuits application is recommended to mount Circuits application wCircuits applicationh Surface Mount. 28 pins are provided on the device. The board includes 28 pins. Temperatures below 0°C are not permitted for this device. Temperatures should not exceed 85°C. 2.5V is the recommended supply voltage. Voltage 2.7V is applied to this part. A supply voltage greater than 2.3V is needed to keep the device operating.
ICS93716AF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 225
Include 1 Circuits
with 28 Pins
operate supply voltage at the range of 2.5V
ICS93716AF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS93716AF application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 2.7V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Nominal Supply Current | 350mA |
| Frequency (Max) | 233MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| Number of True Outputs | 6 |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS93716 |
| Ratio - Input:Output | 2:6 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |