ICS951901AFLF OverviewClock program is contained in a package of SSOP. There are 48 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. This device has a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/Peripheral IC. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 166.65MHz. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V. ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY can also be founded when using this device. There are 2004 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 48 pins. Circuits application includes 48 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C.
ICS951901AFLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
with 48 Pins
ICS951901AFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS951901AFLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 2.5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 166.65MHz |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.31818MHz |
| PLL | Yes |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS951901 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:28 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Intel CPU Servers |