ICS954218BG OverviewThe package Tube contains it. In a 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 400MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3.3V. The main purpose of the component is Intel CPU-M, Intel CPU. The output will be Clock. Searching for information about ICS954218 starts with the base part number.
ICS954218BG FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
ICS954218BG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS954218BG application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS954218 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| PLL | No |
| Main Purpose | Intel CPU-M, Intel CPU |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |