MC10H642FNR2 OverviewYou can find it in the package Tape & Reel (TR). A 28-LCC (J-Lead)-serial number is attached to the packaging of this product, which is packaged in a case. There is a recommended mounting type of Surface Mount. Clock program has 28 terminations. Parts with 5V voltage are provided by the part. Run 240 using the peak reflow temperature of this part. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 100MHz frequency. There is 5.25V supply voltage (Vsup) greater than 5.25V. The supply voltage (Vsup) should be kept above 4.75V during normaloperation. 0°C~85°C can operate at a variety of temperatures. The component can provide a voltage of 4.75V~5.25V. In this component, 68030, 68040 MPUs is the primary function. The output is set to TTL. 2006 parts of this part have been published. The base part number MC10H642 is the place where you can start your search for information. The Surface Mount mount is recommended. 28 pins are present on the device. There are 28 pins 28 this board. You can search for parts associated with the 10H family based on the part number. This device uses a type LOW SKEW CLOCK DRIVER logic IC.
MC10H642FNR2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 240
Include 1 Circuits
run the output at th range of TTL
with 28 Pins
Logic IC Type: LOW SKEW CLOCK DRIVER
MC10H642FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H642FNR2 application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC10H642 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Family | 10H |
| Input | ECL, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Logic IC Type | LOW SKEW CLOCK DRIVER |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 5.75 ns |
| Main Purpose | 68030, 68040 MPUs |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.5 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |