ICS95VLP857AKLF OverviewThere are 40 terminations in it. The part provides 2.5V voltage. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 233MHz. There are 2004 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 85°C.
ICS95VLP857AKLF FeaturesInclude 1 Circuits
ICS95VLP857AKLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS95VLP857AKLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 233MHz |
| Input | Clock |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-VFQFPN (6x6) |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS95VLP857 |
| Output | SSTL-2 |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR |