MAX5406EUM+T OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case embedded in it. In this case, the device has 2 channels. There are Audio Signal Processor functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Consumer Audio and X directions. As far as I know, it is supplied within 2.7V~5.5V days. In this device, the temperature range is -40°C~85°C TA, which is the range of this device. There are 48 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. You can find similar parts by searching for the MAX5406 family of parts. The following specifications are related to the device: 32-Tap, which can be found here.
MAX5406EUM+T FeaturesWith 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
MAX5406EUM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5406EUM+T Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Composition | Potentiometer |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5406 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G48 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Pushbutton |
| Specifications | 32-Tap |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance Law | LINEAR |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | TIN |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Housing Material | Polyester Thermoplastic, Glass Filled |
| Shell Material, Finish | -- |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5406 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Series | MDVB |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Wire Leads |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 15 |
| Color | -- |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Type | Signal |
| Ingress Protection | -- |
| Current Rating | 3A |
| Contact Finish | Gold |
| Wire Gauge | -- |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) |
| Connector Style | D-Type, Micro-D |
| Contact Form | -- |
| Shell Size, Connector Layout | 0.050 Pitch x 0.043 Row to Row |
| Backset Spacing | -- |
| Features | -- |
| Voltage Rating | -- |
| Contact Finish Thickness | -- |
| Material Flammability Rating | -- |