IDT2309NZ-1HDC OverviewIt is package in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. It is packaged as a Tube. In normal operation, 133.33MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to 0°C~70°C ensures reliable performance. 3V~3.6V V power should work with it. The output of it is LVTTL. It belongs to the family of IDT2309-1.
IDT2309NZ-1HDC FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT2309NZ-1HDC ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT2309NZ-1HDC Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT2309-1 |
| Output | LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |