MC100EL15DR2 Overview16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. A total of 16 terminations have been found in it. The supply voltage of 5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. On this board, there is a pin count of 16. This value is set to 5.7V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 4.2V is necessary for normal operation of the system. It is possible to have 4 true outputs. In this case, the electronic part belongs to the 100EL series. With the help of this gadget, it is also possible to obtain NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2 TO -5.7V SUPPLY. For stable operation, the maximum operating temperature is 85°C°C. In order to maintain reliability, it has to be operated at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
MC100EL15DR2 Features16 terminations
MC100EL15DR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100EL15DR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EL |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2 TO -5.7V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Propagation Delay (tpd) | 0.72 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Number of True Outputs | 4 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL MUX |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |