IDT49FCT20805QI OverviewThe clock divider is packaged in a 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 166MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.3V~2.7VV. The output is CMOS, LVTTL. This is a member of the IDT49FCT20805 family. It is part of the 49FCT series of electrical components.
IDT49FCT20805QI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT49FCT20805QI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT20805QI Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Packaging | Tube |
| Series | VIP10™ |
| Series | 49FCT |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Base Part Number | IDT49FCT20805 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Applications | Current Feedback |
| Number of Circuits | 2 |
| Terminal Position | DUAL |
| Frequency (Max) | 166MHz |
| Terminal Form | GULL WING |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Number of Functions | 1 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Base Part Number | LMH6715 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Operating Supply Current | 5.8mA |
| Nominal Supply Current | 5.8mA |
| Output Current | 70mA |
| Slew Rate | 1300V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 10V~12V ±5V~6V |
| Output Current per Channel | 70mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 6mV |
| Gain Bandwidth Product | 480MHz |
| Voltage Gain | 60dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 46dB |
| -3db Bandwidth | 400MHz |
| Input Bias Current | 21μA |
| Length | 4.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |