MAX9320BEUA+T OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 3GHz is the maximum value. It has 8 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution), Data is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3V~5.5V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. There are 8 pins on the clock buffer. There is a value of ECL, PECL, LVECL, LVPECL as the output. During operation, 8 pins are used. Vsup is set to 5.5V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V. By utilizing this gadget, one can also obtain ECL/LVECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -3 V TO -5.5 V.
MAX9320BEUA+T Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MAX9320BEUA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9320BEUA+T Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Data |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ECL/LVECL MODE: VCC = 0 V WITH VEE = -3 V TO -5.5 V |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | ECL, PECL, LVECL, LVPECL |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Frequency (Max) | 3GHz |
| Input | ECL, PECL, LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.265 ns |
| fmax-Min | 3000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Height | 950μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |