IDT49FCT3805ASOI8 Overview20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3V~3.6V volts. Buffer IC is CMOS, LVTTL that is output. The structure belongs to the IDT49FCT3805 family of structures. In this case, the electronic part belongs to the 49FCT series.
IDT49FCT3805ASOI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
IDT49FCT3805ASOI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT3805ASOI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT49FCT3805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |